АвтомобилиПопуларно

(ФОТО) Русите направија модерна “Нива” и ја продаваат за евтино

Преминувањето на воена економија очигледно сè уште не го зафати најголемиот руски произведувач на автомобили „Автоваз“. Само што претставија нова верзија на еден од најиздржливите теренски автомобили во историјата. Сепак, мора да се признае дека модернизацијата доцнеше бидејќи беше најавена уште за минатата есен, но на продажба доаѓа сега.

Задоволена нормата „Euro 5“

Пред сè, интересно е името. Додека „Ford“ моментално го освојува светот со својот модел „Bronco“, од „Лада“ одлучија да променат само една буква и „Нива“ ја нарекоа „Бронто“. Веројатно има некаква врска со бронтосаурус.

Модернизираната „Нива Бронто“ сега е опремена со 1.7-литарски бензински мотор кој развива 61 kW (83 коњски сили) и 129 Nm вртежен момент и го задоволува еколошкиот стандард „Euro 5“. Секако, возилото има погон на сите четири тркала со можност на заклучување на средниот диференцијал и спојување на редакторот.

Зголемена оддалеченост од површината

„Бронто“ го карактеризираат зголеменото растојание од земјата, окрутените предни пружини, модифицираната задна оска и специјални амортизери и диференцијали на предната и задната осовина. Дополнително, „Нива Бронто“ има подобрена геометрија на каросеријата со 24 центиметри оддалеченост од површината.

Престижното ниво на опрема вклучува метални браници, проширени тркала и 15-инчни алуминиумски бандажи со посебни гуми, додека најбогатата верзија има и пластични украси на праговите и браникот, пластични облози на тркалата и светла за магла.

Цената на автомобилот почнува од 1.303.900 рубљи, што е околу 13.100 евра.