БизнисПопуларно

Марк Закерберг за прв пат после 2020 има поголемо богатство од Илон Маск

Неодмна Марк Закерберг го надмина Илон Маск и го освои третото место како најбогат човек на светот, што е првпат од 2020 година да ја заземе таа позиција.

Маск, кој неодамна беше прворангиран, падна на четвртото по извештаите дека “Tesla Inc.” ги откажа плановите за поевтин автомобил, што доведе до пад на акциите.

И покрај тоа што богатството на Маск се намали за 48,4 милијарди долари оваа година, богатството на Закерберг се зголеми за 58,9 милијарди долари бидејќи “Meta Platforms Inc.” достигна нови врвови. Оваа промена ја нагласува доминацијата на големата технологија над некогаш популарните акции на електрични возила, нагласувајќи го значењето на вештачката интелигенција на денешниот пазар.

Борбите на Tesla, со пад на акциите за 34% оваа година, во спротивност со успехот на Meta, со пораст од 49% на вредноста на акциите поттикнати од силната квартална заработка и иницијативите за вештачка интелигенција. Надвор од нивното финансиско ривалство, Маск и Закерберг се вклучија во јавни спорови, вклучително и конкуренција во платформите на социјалните медиуми откако Маск го купи Твитер и го преимени во Икс(“X”) .