ВестиПопуларно

(ВИДЕО) Нападнат Израел: Хезболах лансираше десетици ракети врз позициите на ИДФ

Хезболах ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз Панхендл.

Либанското движење Хезболах потврди дека лансирало десетици ракети врз позициите на израелската артилерија.

На северот на Израел се слушаат сирени за воздушен напад, регистрирани се околу 50 ракетни напади од Либан, објавија претходно локалните медиуми.

Хезболах ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз Панхендл.

Нема извештаи за повредени во нападот.

Да потсетиме, двајца американски функционери изјавија за CBS дека голем ирански напад врз Израел се очекува уште во петок и најверојатно ќе вклучи повеќе од 100 беспилотни летала и десетици проектили насочени кон воени цели во земјата. Официјалните лица додадоа дека за Израелците би било голем предизвик да се одбранат од напад од ваков размер и дека сметаат дека Иранците би можеле да се одлучат за напад од помал обем за да избегнат драматична ескалација.

Техеран јавно не посочи како и кога ќе возврати, па не е јасно до каде ќе одат иранските лидери. Постојат стравувања дека директен напад врз Израел може да ја експлодира тековната израелска војна против иранскиот сојузник Хамас во многу поширок регионален конфликт.

Во четвртокот, американскиот Стејт департмент ги предупреди Американците во Израел да не патуваат надвор од големите градови, кои се подобро заштитени од дојдовен ракетен оган со одбранбениот систем „Железна купола“.

– Кој ни наштети, ние ќе му наштетиме. Подготвени сме, дефанзивно, но и офанзивно – вети израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во четвртокот кога ги посети војниците во воздухопловната база на ИДФ.