Вести

(ВИДЕО) Што е ова?! Хаос на американското небо! Армијата итно реагирала по појавата на мистериозен објект!

Мистериозен балон повторно бил забележан над САД, а официјалните лица, иако не биле веднаш сигурни за што се работи, потврдиле дека „не претставува никаква закана за безбедноста“, пишува New York Post.

Еден службеник изјавил дека балонот е направен од фолија и дека под него виси мала кутија со коцки со големина од околу 60 сантиметри. НОРАД (Северноамериканска воздушна команда) бил предупреден за изгледот на балонот додека бил над Колорадо и се движел.

Официјален претставник на Министерството за одбрана изјавил дека станува збор за аматерски балон, но не навел други детали. Овој балон се појави околу една година откако борбените авиони Ф-22 на американските воздухопловни сили соборија кинески шпионски балон во близина на брегот на Јужна Каролина, кој претходно леташе над целата континентална Америка.

Пред да биде соборено, леталото поминало над некои од клучните објекти на американската војска. Претседателот Бајден рече дека кинескиот балон може да носи „два вагони шпионска опрема“, предизвикувајќи жестоки критики од републиканците кои рекоа дека балонот требало да биде соборен порано.