Вести

(Вознемирувачко видео) Видеото од две тинејџерки кои се тепале пред гимназија го погледнале 14 милиони луѓе: Повредената девојка се бори за живот

Тинејџерки се степале пред средното училиште Сент Луис во Мисури.

Тепачка меѓу тинејџерки пред средно училиште Сент Луис во Мисури, САД, предизвика големо внимание во јавноста откако беше снимена и објавена на социјалните мрежи.

На вознемирувачката снимка се гледа како една од девојките лежи на земја, додека другата ја удира главата во бетон, што резултира со тешка повреда на главата и моментално губење на свеста.

Полицијата во Сент Луис соопшти дека 15-годишно девојче е уапсено под обвинение за напад, додека повреденото девојче се бори за живот.

Видеото од тепачката привлече огромно внимание во јавноста, со преку 14 милиони прегледи во рок од три дена. На видеото се гледа тепачка меѓу тинејџерки на улица, додека тие се опкружени од поголема група млади луѓе. Овој настан предизвика бурни реакции во јавноста и започна дискусија за насилството меѓу младите.

Реакции на училиштето и полицијата

Сè уште не се познати деталите за тоа како дошло до тепачката, а по инцидентот, училиштето „Сент Луис“ објавило соопштение во кое го осудува насилството. Полицијата брзо реагирала и ја уапсила осомничената тинејџерка, кој сега е во притвор поради обвинение за напад.