ВестиПопуларно

Двомесечно бебе починало од топлотен удар, се поради фатална грешка на родителите, во прашање се записници

Не би помислиле дека неколку минути за дете во овие ситуации може да бидат многу ризични по животот и здравјето.

Двомесечно девојче починало откако било оставено на задното седиште во автомобил кој бил паркиран на силно сонце, како последица на топлотен удар. Ова се случило само два месеци откако девојчето било посвоено како новороденче.

Телото на Дијана Софија Сантос било пронајдено на задното седиште од теренецот на нејзините родители на 13 јуни околу 12:30 часот.

Девојчето итно било пренесено во болница, но не преживеало.

Канцеларијата на шерифот на округот Сан Диего започна истрага за да се утврди кој го оставил девојчето на задното седиште во автомобилот, а сè уште не е поднесено обвинение.

Родителите на Даниела, Џејмс и Ромер Сантос, го однеле девојчето дома на 11 април, откако прво го виделе во Атланта, каде што била посвоена. На семејните фотографии од претходно тие се насмеани со малата Дијана, а на некои позираат и со нивниот двегодишен син, кој исто така бил посвоен.

Парот во ноември минатата година на социјалните мрежи сподели објава дека сака да посвои уште едно дете.

„Нашите срца и дом се отворени за давање љубов на друго дете. Сакаме нашите деца да пораснат сеќавајќи се на безгрижната игра во песокот, пријателството, возењето велосипед, крстарење низ Хаваите.

Ромер и Џејсон се во врска 20 години, а во брак се од 2008 година, кога оваа држава дозволи истополови бракови.

Двојката живее во куќа со три спални соби и има многу животни, вклучувајќи три мачки, две кучиња, кокошки, риби и јато папагали. Ромер е страстен градинар и одгледува овошје, зеленчук и цвеќиња во дворот, а Џејсон се грижи за животните.

Еден од соседите по оваа несреќа даде изјава за медиумите во која рече дека неговите соседи се исклучително љубезни, дека добро се однесуваат со децата и дека често ги гледал како си играат со нивното посвоено дете.

„Тие изгледаат како убаво семејство кое сака да си пружи добар живот со неколку деца, штета што не успеаја“.

Истрагата е во тек, по што ќе се утврдува причината за смртта на девојчето.

Децата не можат да ја регулираат својата телесна температура толку брзо како возрасните и нивната телесна температура се загрева 3 до 5 пати побрзо од возрасните. Кога температурата ќе го достигне работното ниво, органите почнуваат да се исклучуваат.

Законот во Калифорнија наметнува казна од 100 долари за секој што ќе остави дете под 6-годишна возраст во автомобил без надзор од возрасен.

Полицијата сугерира родителите никако да ги остават децата да завршат некои обврски, особено не кога надвор се високи температурите.