ВестиПопуларно

Дуел во вториот круг од изборите помеѓу Силјановска Давкова и Пендаровски

Гордана Силјановска Давкова, кандидатка за претседател на Северна Македонија поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, ќе се соочат во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат на 8 мај

Според пребројаните резултати од 3156 избирачки места (89.97 отсто) Силјановска Давкова освои 362.682 гласови, додека Пендаровски освои 180.306 гласови.

Тоа значи дека Силјановска Давкова влегова во вториот круг со предност од околу 180.000 гласови пред Пендаровски. Трет по освени гласвои беше Бујар Османи со 120.000 гласови од прилика

Александар Даштевски, претседател на ДИК, рече дека 49,75 отсто е излезноста на гласачите според податоците од 3.156 избирачки места. На гласање излегле 810. 971 гласачи. Важечки гласачки ливчиња се 789. 031, а неважечки се 21.946 гласачки ливчиња.

Даштевски оцени дека изборниот ден минал мирно, а граѓаните достоинствено гласале.

„Деведесет и девет отсто работите минаа како што треба“, рече претседателот на ДИК.