ВестиПопуларно

Кејт Мидлтон конечно се појави прв пат во јавност, луѓето не се задоволни: „Не е Кејт, направена е со вештачка интелегенција!“

Принцезата Кејт беше видена во јавноста една недела по контроверзноста околу дигиталната манипулација на фотографијата објавена на платформата X од Кензингтонската палата. Принцезата од Велс беше прикажана во ново видео со принцот Вилијам додека парот ја посети локалната фарма за време на викендот во Виндзор, Англија.

Видеото, објавено од британскиот весник „Сан“ и споделено во вчера вечерта, е првото видео што јавноста го виде откако Кејт беше хоспитализирана во средината на јануари поради она што го опиша Кенсингтонската палата во тоа време поради абдоминална операција. Воедно е само трет пат принцезата да се појави во јавноста од крајот на декември, додека на мрежите и понатаму се поставуваат прашања за нејзиното здравје. Но, и потенцијални љубовни врски за кои зуи јавноста во Британија, а кои кралското семејство ги отфрла.

Од јануари, продолженото отсуство на Кејт од јавните должности предизвика гласини за нејзиното здравје и нејзиниот брак со Вилијам. Овие гласини само се интензивираа откако глобалните новински агенции подоцна извлекоа фотографија што Вилијам и Кејт ја споделија на социјалните мрежи на Денот на мајката во Велика Британија, а потоа признаа дека таа била “дигитално едитирана”, по што и Кејт се извини на јавноста.

Секако, веднаш под видеото имаше коментари на луѓе кои тврдат дека Кејт на видеото не оди покрај принцот Вилијам.

„Едвај ги чекам коментарите дека ова не е Кејт и е двојник, лош фотошоп и слично.

„Ова не е Кејт“, беше друг коментар.

„Ова е нејзиниот двојник!

„Таа навистина не личи на неа!

„Изгледа како старо видео!

„Сликата генерирана од вештачката интелигенција не е ни добра. Ова прикривање станува уште посрамно и исто толку загрижувачко“, тврдат теоретичарите на Интернет. Сепак, во моментов има исто толку луѓе кои се убедени дека ова навистина е доказ дека принцезата од Велс е добро и дека кралските обожаватели едноставно сакаат драма.