ВестиПопуларно

Русија со предупредување до Романија откако почнаа да ја градат најголемата база на НАТО во Европа

Руските политичари и дипломати реагираа со закани на шпекулациите дека Романија ја гради најголемата воена база на НАТО во Европа – проект вреден 2,5 милијарди евра што Романија го иницираше во 2019 година, а се очекува да бидат потребни 20 години за да се заврши.

Проширувањето на романската воздухопловна база 57 Михаил Когалничеану на брегот на Црното Море, за што коментираа руските власти, треба да го консолидира источното крило на НАТО. Сепак, важно е да се забележи долгорочниот календар на проектот и фактот дека тој беше инициран долго пред Русија да ја нападне Украина во февруари 2022 година, при што Блискиот Исток исто така ќе биде покриен од базата.

Како дел од серијата предупредувања од руски официјални претставници на 18 и 19 март, потпретседателот на Комитетот за надворешни работи на Советот на Руската Федерација, Андреј Климов, рече дека проектот претставува „закана за Букурешт“.
Според Климов, колку е поголема „антируската“ воена база и „поблиску до границите на Русија, толку е поголема веројатноста таа да биде меѓу првите цели за одмазднички напади“.

„Ако тоа им се допаѓа на Романците, тоа е нивна работа, се разбира, но клубот за самоубиства на НАТО вовлекува обични цивили во такви авантури кои можат да завршат многу лошо за нивните семејства и деца. Не се обидувам никого да исплашам, само расудувам логично. Нема да има никаква корист за Романија од ова, и ќе има повеќе закани, ова е факт“, рече сенаторот во дискусијата што ја пренесуваат руските медиуми.

Развојот на најголемата база на НАТО во Европа, во Констанца во Романија, е продолжение на „ерозијата“ на безбедноста во регионот на Црното Море, изјави Константин Гаврилов, шеф на руската делегација на преговорите во Виена за воена безбедност и контрола на оружјето.

Во 2019 година, извршната власт на Романија одобри проект за проширување на воздушната база 57 Михаил Когалничеану, која се користи од американските сили од 1999 година, според Defenceromania.ro.

Проектот ќе се финансира од националниот буџет во неколку фази, од кои првата беше доделена на изведувачи во 2022 година, започна минатата година, а ќе заврши во 2030 година.