ВестиПопуларно

Убиство на мексиканската пејачка кое Холивуд го памети! Крвава ползела до рецепција во хотелот – пријателката кукавички ја убила одзади, имала 23 години

Убиството на американската пејачка со мексиканско потекло Селена Кинтанила Перез го шокираше целиот свет, а таа почина две недели пред својот 24-ти роденден.

Таа беше застрелана од Јоланда Салдивар, претседателка на фан клубот на Селена. Кога имала 23 години била на врвот на кариерата, а ја споредувале со Мадона. Покрај пеењето, се занимавала со манекенство и глума, а се појави и во познатиот филм „Дон Хуан Де Марко“ со Џони Деп во главната улога. Сепак, целата напорна работа и соништа исчезнаа поради Јоланда Салдивар.

Селена почнала да пее уште кога била мала, а првиот концерт го имала на осум години. Во 1989 година го издала својот прв музички албум наречен „Селена“, кој ја прослави низ целиот свет.

Дизајнирала и облека, а во 1994 година отворила два бутици наречени „Selena ETC“, каде што ја вработила својата пријателка Јоланда Салдивар како менаџер на бутик.

Сите ја предупредувале, но таа и верувала

Бројни вработени се жалеле на Јоланда, но Селена застанала во нејзина одбрана, па ја вработила како нејзин агент. Ја ставила и на позицијата претседател на фан клубот, а фановите му се јавиле на таткото на Селена и се пожалиле дека ја платиле членарината, но не добиле ништо за возврат.

Абрахам започнал истрага и дознал дека Јоланда крадела од Селена. Пејачката немала поим дека вербалната битка со нејзината пријателка ќе биде фатална.

Ја застрелала во грб и ја оставила

Селена се соочила со Јоланда во собата во мотелот и имале жестока расправија. Во еден момент Јоланда извадила пиштол од чантата и ја застрелала пејачката во грб.

Пејачката се борела за секој здив и најде сила да стигне до рецепцијата. Селена им открила на вработените во хотелот кој ја застрелал, а потоа во несвест ја префрлиле во болница во Тексас, но не можела да се спаси.

Таа почина на 31 март 1995 година, 16 дена пред нејзиниот 24-ти роденден. На погребот се собрале околу 30.000 луѓе, меѓу кои и многу фанови кои не можеле да поверуваат дека таа е убиена.

Во октомври 1995 година, Јоланда била осудена на доживотен затвор за убиството на Селена.

Во 1997 година е снимен филм за нејзиниот живот и смрт, а ја глумеше Џенифер Лопез, а многумина веруваат дека оваа улога ја прославила.

Нетфликс направи серија и за Селена.

Страната на приказната на Јоланда

Јоланда Салдивар беше обвинета за убиство од прв степен и осудена на доживотен затвор, со можност за условно ослободување на 30 март 2025 година.

Таа сега има 63 години, а како што се приближува времето за потенцијален датум на објавување, Салдивар вели: – Време е да се поправи приказната.

Под наслов „Јоланда и Селена: Врската меѓу нив – во документарен серијал во два дела, оваа жена открива досега непознати информации за нејзината врска со пејачката.

– После толку години мислам дека е време да се разјасни приказната. Моето семејство собираше докази и покажаа различни верзии за тоа што се случи. Се плашев. Ги знаев нејзините тајни, и мислам дека луѓето заслужуваат да ја знаат вистината – рекла Јоланда.