ВестиПопуларно

(ФОТО/ВИДЕО) Терористички напад во Москва, пукање и експлозии! Напаѓачите упаднале во концертната сала

Неколку вооружени лица во борбени униформи денеска упаднаа во голема концертна сала во Москва и пукаа со автоматско оружје во толпата, убивајќи и ранувајќи непознат број луѓе, јавуваат руските медиуми.

Руските извештаи велат дека напаѓачите користеле и експлозив, предизвикувајќи голем пожар во градското собрание Крокус на западниот раб на Москва.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат огромни облаци од црн чад кои се издигнуваат над зградата, пишува Гардијан.

Руската државна новинска агенција РИА Новости објави дека најмалку три лица пукале од оружје. Државната новинска агенција Тас, исто така, објави за пукањето.

Руските медиуми јавуваат дека полициските единици за итна помош се на терен додека луѓето се евакуираат.

Smoke rises above the Crocus City Hall concert venue following a reported shooting incident, on the outskirts of Moscow, Russia, March 22, 2024. REUTERS/Stringer