ВестиПопуларно

Честит Рамазан Бајрам! Муслиманите ширум светот го слават крајот на месецот Рамазан

Светиот месец Рамазан, засенет од војната во Појасот Газа, завршува во среда за милиони муслимани ширум светот.

Саудиска Арабија, дом на Мека и Медина, двете најсвети места во исламот, во среда го прогласи почетокот на Рамазан Бајрам, празникот со кој се прекинува постот.

Муслиманите во многу други земји како Катар, Обединетите Арапски Емирати и Турција исто така слават на истиот ден.

Крајот на постот се одредува според појавата на младата месечина. Децата посебно добиваат подароци и слатки за Бајрам.

За време на муслиманскиот месец на пост, кој оваа година траеше од почетокот на март, побожните муслимани се воздржуваат од јадење, пиење, пушење и сексуални односи помеѓу изгрејсонце и зајдисонце.

Постот е една од петте основни верски должности за муслиманите. Според проценките, во светот има околу 1,9 милијарди муслимани. Најнаселени земји со мнозинско муслиманско население се Индонезија, Индија, Пакистан и Бангладеш.