Забава

Познат стример осуден на една година затвор откако снимал во живо без дозвола

Познатиот стример “Neon” е осуден на затвор со рок од една година откако не ги почитувал правилата за снимање во Дубаи

Како што пренесуваат медиумите, стримерот се снимал и бакнувал со понежната половина во јавност па надлежните ургирале.

Според властите, двојката снимала и пренесувала во живо без потребните дозволи, што довело до нивно апсење и последователна правна постапка. Овој инцидент е само последен во серијата контроверзни дејства на “Neon”, кој има историја на поттикнување драма.

Веста за затворската казна на Неон предизвика низа реакции на интернет, при што многумина изразија шокираност и неверување за сериозноста на казната. Сепак, јасно е дека властите во Дубаи заземаат цврст став за нелегалното снимање и емитување на јавни места, испраќајќи силна порака до оние кои можеби размислуваат да ги прекршат правилата во иднина.