ЗабаваПопуларно

Режисерот на „Dune 2“ ги уверува фановите дека првиот филм не е задолжителен за гледање

Режисерот на „Dune 2“ Денис Вилнев ги смири фановите откако откри дека не мора да го гледате првиот дел за да го разберете продолжението.

Dune: Part 2 е директното продолжение на „Dune“ од 2021 година и завршувањето на првиот роман од серијата на Френк Херберт, која го зафати светот.

Додека гледачите на филмови си ја земаат картата за еден од очекуваните филмови на годината, некои се загрижени дека можеби им недостасува контекст доколку не го гледале првиот дел, но режисерот Денис Вилнев ги увери гледачите дека сè уште можат да ја доживеат магијата на Dune дури и без да го гледале „Dune: Part One“

„Мене ми беше важно филмот да биде некако самостоен, што значи дека некој што не го гледал Dune сè уште може да ужива во вториот дел“, рече Вилнев, „Значи, дадовме доволно навестувања на почетокот на приказната за да се увериме дека тоа беше некако автономно. Се разбира, подобро е патувањето ако сте го виделе првиот дел“.

„Тоа беше еден од првите предизвици. Инсистирав да снимам два филма наместо еден бидејќи сакав да го имам потребното време за да копам малку во фриманската култура за да ги видам ритуалите, да видам како луѓето се молат, како јадат, начинот на кој тренираат, како се луѓето и нивните техники за преживување во пустината“.

Dune 2 дебитираше со најголем рејтинг од кој било филм во историја. Премиерата беше прикажана во Македонија во четврток.