Забава

Убавата Романка го заведе Булдожер (84) „тежок“ 2 милијарди: „Сакам мажи со пари, па што“

Романската манекенка Лаурет Атиндеху сака лесен и луксузен живот, без грижи и тоа не го крие. Така таа пред сегашната врска со фудбалерот Магаје Гаја беше во врска со постариот милијардер Јон Циријак.

Познатиот Цирјак, кој во својата кариера го доби прекарот Булдожерот од Брашов, е еден од ретките милијардери меѓу спортистите. Неговото друштво многу и годело на убавицата, која во поткаст објасни зошто:

„Да, јас сум материјалист! Сакам милионери, господа. Што ако ги сакам? Може ли да кажам дека не ми се допаѓаат? Не мора да се милионери! Сакам мажи… Ми се допаѓаат мажи со статус. Сакам да се чувствувам добро. Дали сте виделе како една жена се чувствува покрај милионер, маж со пари? Поинаку е, како да е нејзино – рекла таа па додала:

Како да цветаш, ти дава добра енергија. Како животот да е поубав. Сакаш да те лажам дека не е убаво? Сакаш ли да бидеме лицемери? Повеќе би сакал да плачам на јахта во Монако отколку во автомобилот на татко ми. Да бидеме сериозни. И јас директно не стигнав до милионери, се сретнав со овој и оној. И ми се допаѓа тоа.

Нема да кажам каде процветав, бидејќи знаете каде. Убаво беше со приватен авион, се симнуваш, те зема шоферот. Тоа беше прекрасно. Многу е тешко да се пристапи. Треба да бидеш убав, паметен, да знаеш да зборуваш, да знаеш кога да молчиш, да знаеш да се шегуваш, да имаш смисла за хумор. Деловните луѓе се под голем стрес и мора да имате такт, да знаете како да се направите пријатни, да бидете весели.

Се чувствував како „Кралицата на Квинс“! Да не бев посебна и исклучителна, дали г-дин Цирјак ќе ме забележеше? Што ако не бев убава и паметна? – откри Лорет Атиндеха за поткастот „Tare de tot“.

Да потсетиме, Цирјак не заработуваше само од тенис, особено не од турнири, кои не ги освои многу во текот на кариерата. Во 1970 година го освои Минхен во сингл, а истата година го освои и трофејот во двојки на Ролан Гарос.

Беше поуспешен во двојки и таму освои вкупно 22 титули, но речиси сите пари ги заработи по завршувањето на кариерата. Сето тоа му донесе добивка од околу 230.000 евра. Сепак, по кариерата стана успешен бизнисмен.

Беше успешен агент на неколку тенисери, меѓу кои и Борис Бекер кога беше број 1, потоа Штефи Граф, Марат Сафин, Горан Иванишевиќ… Од тоа одлично заработуваше, но најголемиот дел од своето богатство го стекна дури по деведесетите.