ЗабаваПопуларно

TikTok не е на продажба! Компанијата тврди дека забраната во САД е противзаконска

Соопштението од “ByteDance” дојде како одговор на веб-страница во која се вели компанијата дека истражува потенцијална продажба на американскиот бизнис на TikTok.

Матичната компанија на платформата TikTok, “ByteDance” вели дека нема намера да го продаде својот бизнис откако беше усвоен закон во САД со кој се принудува компанијата да ја продаде популарната апликација или да се соочи со забрана за работа во Америка.

ByteDance не планира да го продаде TikTok – објави компанијата на својата официјална профил на “Toutiao”, социјалната мрежа што ја поседува.

Соопштението од ByteDance дојде како одговор на написот на веб-страницата за технолошка индустрија “The Information” во која се вели дека истражува потенцијална продажба на американскиот бизнис на TikTok без алгоритмот што го овластува.

Извештаите од странските медиуми дека ByteDance продава TikTok не се точни – се вели во својата објава од компанијата, во која е вклучена скриншот од статијата со кинески знаци што значат „лажна гласина“ испечатена над неа.

Мерката за продажба или забрана беше потпишана од американскиот претседател Џо Бајден во средата.

Зајакната контрола на Пекинг врз приватните компании ја зголеми загриженоста во САД и другите западни земји за тоа колкава контрола има Кинеската Комунистичка партија врз ByteDance и податоците што ги поседува.

TikTok постојано ги негираше тврдењата дека кинеската влада има контрола над ByteDance.

Сигурни сме и ќе продолжиме да се бориме за вашите права пред судовите. „Фактите и Уставот се на наша страна… бидете сигурни, ние нема да одиме никаде“, рече шефот на TikTok, Шу Зи Чу во видео објавено на платформата оваа недела.

Според TikTok, кинескиот основач ByteDance поседува 20 отсто од акциите, преку контролниот удел во компанијата. Околу 60 отсто се во сопственост на институционални инвеститори, вклучувајќи ги и големите американски инвестициски фирми “Carlile Group”, “General Atlantic” и “Susquehanna International Group.”

Останатите 20 проценти се во сопственост на вработени ширум светот, а три од пет членови на одборот на ByteDance се Американци.