ВестиПопуларно

(Видео) Трагедија: Се сруши голем мост во Балтимор! Пријавени многу жртви!

Мостот “Francis Scott Key Bridge” во Балтимор во пукна и се урна откако контејнерски брод се судри со него во раните утрински часови, исфрлајќи голем број возила во водата.

Противпожарната служба во Балтимор соопшти дека трага по најмалку седум лица за кои се верува дека се во водата.

Видеото објавено на X покажува дека голем дел од мостот долг 2,6 километри попушта, со што многумина паднале во реката Патапско под мостот.

Повиците до 911 пристигнале околу 1.30 часот, известувајќи за брод кој патувал од Балтимор кој удрил во колона на мостот, предизвикувајќи негово уривање, рече Кевин Картрајт, директор за комуникации на противпожарната служба во Балтимор. Во тоа време на мостот имало неколку возила, меѓу кои и едно со големина на трактор-приколка.

Ситуацијата е сеуште во тек и не е познато точно колку жртви се во прашање.