ПопуларноСпорт

Човечко тело во кеса пронајдено во близина на академијата на Манчестер Јунајтед

Човечки останки завиткани во пластична кеса се пронајдени во близина на академијата на Манчестер Јунајтед, објавија вчера британските медиуми.

„Мирор“ пренесува дека поради ова е отворена истрага, а на само неколку метри од стариот тренинг центар каде што денес се наоѓа академијата на Манчестер Јунајтед е пронајдено мртво лице.

Центарот Клиф беше затворен како резултат на телото откриено во четвртокот попладне во шумска област Керсал Дејл во Салфорд.

Сега целата област е опколена додека се чекаат потребните проверки, додека на местото е повикан патолог, а сè уште нема апсење.

Се повикуваат потенцијалните сведоци да излезат ако имаат какви било информации, додека британскиот детектив Луис Хјуз рече дека полицијата најверојатно ќе остане таму некое време додека не се идентификува жртвата и не се расчистат околностите.

Јунајтед го купи Клиф центарот во далечната 1938 година и првиот тим на „црвените ѓаволи“ тренираше таму до 2000 година, кога се пресели во Карингтон.

Од 2002 година, таму има активности на академијата, па затоа Клиф стана база за младите ѕвезди на тимот од Манчестер, додека помладата репрезентација на Англија тренираше таму пред натпреварите закажани на Олд Трафорд.