ВестиПопуларно

Што би се случило ако го затворат Трамп?! Веќе 7 пати ја прекршил наредбата, а судот толерира вакво однесување! Причината за тоа е огромна!

На Трамп во моментов му се суди на Менхетен за наводно погрешно известување за исплатите на „премолчени пари“ на порно ѕвездата Сторми Даниелс. Почнувајќи од минатиот месец, нему му беше забрането да дава јавни изјави за окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег или поротниците кои работат на случајот, како и да каже нешто што може да ја попречи судската постапка.

Сепак, поранешниот претседател секој ден разговараше со новинарите пред судот во Менхетен оваа недела, а тимот на Брег тврди дека тој веќе ја прекршил наредбата најмалку седум пати.

Во еден пример, Трамп во средата сподели цитат на неговата платформа Truth Social од водителот на Фокс њуз Џеси Вотерс, кој тврди дека „тајните либерални активисти“ лажеле судија „за да влезат во поратата на Трамп“.

Меѓутоа, ако судијата го стави Трамп во ќелија „неколку часа“, крајниот резултат би бил „граѓански немири низ целата земја, секако во некои градови“, рече Престон на панел дискусија со водителот на Си-Ен-Ен, Џим Акоста.

– И второ, политички, ако сум кампањата на Бајден, не мора да сакам да го видам во затвор, бидејќи тоа само уште повеќе ќе ги разгорува луѓето“, додаде тој.

Во вторник, судијата Јаун Меркан ќе ги слушне аргументите на обвинителството за наводното прекршување на наредбата од страна на Трамп.

– На луѓето им е дозволено да зборуваат за мене, а мене ми е наредено да молчам, само за да ви покажам колку е понеправедно – рече Трамп во петокот пред судот. Поранешниот претседател ја нарече наредбата неуставна, велејќи им на новинарите дека „мора да биде укината“.

Трамп е претпоставениот републикански кандидат кој ќе го предизвика Бајден на претседателските избори во ноември.

И покрај тековното судење на Менхетен и три други нерешени кривични случаи, тој моментално води во повеќето анкети.