ПопуларноСелебрити

10 Славни лица што направија “од нула, кула”

Поголемиот дел од холивудските ѕвезди ја имаат стекнато својата слава на доста лесен начин, но тоа не може да се каже за наредните 10!

Овие 10 познати личности нашле слава и богатство во нивните кариери, но сепак ги доживеале болките на сиромаштијата пред нивната популарност и пазарна вредност драстично да пораснат.

10. Лејтон Мистер – 5 милиони долари

Лејтон Мистер може без никакви тешкотии да го претстави богатиот разгален детиште Блер Валдорф, но измислениот живот на Валдорф не е ништо во споредба со вистинското воспитување на Мистер. Мајката на Мистер ја родила додека отслужувала затворска казна и била воспитувана од нејзината баба во поголемиот дел од нејзиното детство на островот Манго, Флорида. Кога мајката на Мистер излегла, двајцата заминале да живеат во Њујорк, каде Лејтон започнала кариера како модел. Во 2007 година, тие повторно се преселиле, овој пат во Лос Анџелес, каде што на крајот успеала да најде место во шоу-бизнисот. Таа треба да глуми во три филма, кои треба да бидат прикажани оваа година.

9. Хилари Свенк – 40 милиони долари

Долго пред “Million Dollar Baby”, Хилари Свонк мораше да ги издржи тешкотиите на сиромаштијата. Растејќи, Свенк живеела во парк за приколки во Вашингтон само со нејзината мајка да се грижи за неа и нејзините двајца браќа и сестри. Таткото на Свенк го напуштил семејството кога таа била млада. Кога нејзината мајка ја изгубила работата, семејството решило да искористи шанса за живот и се преселило во Калифорнија. Живеејќи во нивниот автомобил, Свенк и нејзиното семејство работеле на неколку работни места пред да можат да си дозволат стан. Паузата на Свенк дојде кога ја доби главната улога во “Boys Don’t Cry”. Таа сега живее добро и надвор од поранешната состојба, со 40 милиони долари на сметка.

8. Сара Џесика Паркер – 90 милиони долари

49-годишната актерка можеби е олдтајмер во филмската индустрија, но долго пред да ја најде ѕвездата во ТВ серијата „Сексот и градот“, Сара Џесика Паркер и нејзиното семејство живееја од социјална помош долги години. Растејќи во Нелсонвил, Охајо, Паркер во интервју рече дека нејзиното семејство ретко го слави Божиќ, родендени и други семејни прилики. Таа се сеќава дека живееле без струја и нивните телефонски линии биле прекинати затоа што не можеле да ја платат сметката. Денес, нето вредноста на Паркер порасна на 90 милиони долари.

7. Џим Кери – 150 милиони долари

Сегашната финансиска состојба на смешниот Џим Кери е далеку од неговиот живот како тинејџер. Кери и неговото семејство припаѓале на средната класа во Канада и животот им бил во ред додека неговиот татко не ја загуби работата. Семејството Кери биле принудени да живеат во нивното комбе. Џим дури мораше да го напушти училиштето и да работи како обезбедување и чувар на 15-годишна возраст. Тој влезе во комедијата и набрзо се појавија понуди. Неговото сегашно богатство сега изнесува 150 милиони долари.

6. Деми Мур – 150 милиони долари

Деми Мур имаше проблематично и осиромашено минато. Таа мораше да издржи двајца очувци алкохолизирани и живееше во паркови за приколки. На 16 години, таа одлучи дека и е доста и набрзо се извлече од нивната куќа за да продолжи кариера во моделинг. До 17 години се запишала на часови по драма за да ги изгради своите актерски вештини. Таа влезе во забавната индустрија во 1984 година, но го најде својот одмор во 1986 година кога глумеше во “About Last Night”. Мур сега е 150 милиони долари побогатa од порано.

5. Леонардо Дикаприо – 200 милиони долари

Со низи од големи холивудски хитови под неговиот појас како Титаник и Бандите на Њујорк, не е чудно што Леонардо Дикаприо си ги троши своите милиони – поточно 200 милиони долари. Но, повеќето луѓе не се свесни за животот на Дикаприо како сиромашно момче кое сака да излезе од лошите улици на Лос Анџелес. Дикаприо видел насилство, проституција и дрога на многу млада возраст и нивното влијание врз луѓето. Тој никогаш не сакаше да заврши како повеќето луѓе околу него и се искачи на скалата.

4. Шанаја Твејн – 350 милиони долари

Сирената на кантри музиката собра богатство вредно 350 милиони долари. Но, кога била млада, Шања имала тешко детство во Тиминс, Онтарио. Нејзината мајка и очув биле во насилна врска. Во одреден момент, мајката на Шанија ги сместила неа и нејзините браќа и сестри во згрижувачки дом бидејќи немало доволно храна за семејството.

3. Том Круз – 500 милиони долари

Тешко е да се замисли Том Круз да живее сиромашен живот. Иако татко му бил електро инженер, а мајка му наставник по специјално образование, професии со значителни плати, мајката на Круз го напуштила семејството кога тој имал 11 години, а татко му починал набргу потоа. Сираче и осиромашено, Круз успеа да се прослави со тоа што стартуваше од дното на бурето на шоубизот.

2. Ј.К. Роулинг – 1 милијарда долари

Џоан Роулинг го постигна џекпотот кога ја напиша популарната серија за Хари Потер. Но, долго пред да навлезе во волшебници, вештерки и магии, Роулинг мораше да ја издржи сиромаштијата. Како самохрана мајка која едвај можеше да се прехрани, Роулинг рачно пишуваше скрипти во кафулињата со своето бебе покрај неа. Роулинг мораше да живее од социјална помош за да преживее. Нејзиниот агент еднаш ѝ рекол дека никогаш нема да заработи пари пишувајќи книги за деца.

1. Опра Винфри – 2.9 милијарди долари

Опра Винфри на врвот на оваа листа не изненадува. Нејзиниот живот како сиромашно дете од сиромашно семејство не е тајна. Живеела со баба и, се преселила кај нејзината мајка која не ја поддржувала и на крајот кај нејзиниот татко кој и всадил строга деловна смисла. Да се набројат најважните моменти на Опра од сиромашни до да стане еден од најбогатите Афроамериканци во САД е тешка задача. Но, непотребно е да се каже дека нејзината приказна е многу инспиративна. Опра сега поседува медиумска империја и се проценува на 2,5 милијарди долари.