ПопуларноСпорт

Жозе ја погоди ситуацијава во Чаби Алонсо во око!

Жозе Мурињо го знаеме како врвен менаџер, барем го знаевме до неодамна, а за да бидеш тоа веројатно вклучува и да процениш потенцијал кај помладите играчи и да ги турнеш во оган кога ќе сметаш дека треба. Сепак, тука не праиме муабет за млад играч и способноста на Жозе да го процени, туку за способноста на Жозе да процени кој негов поранешен фудбалер ќе биде добар тренер и зошто.


Ако може да се верува на говорот кој кружи на интернет, а го имате и приложено подоле во статијава, Жозе за Чаби Алонсо, актуелен менаџер на Баер Леверкузен, вели:


„Неговиот татко беше фудбалер, што значи дека пораснал слично како мене. Роден е со татко фудблаер, пораснал со татко менаџер. Потоа стана фудбалер, многу подобар од мене секако, а потоа стана топ фудбалер. Неговата позиција на теренот и неговото познавање на играта е многу високо, а играше во Шпанија, Англија и Германија.


Тренери му беа Гвардиола во Баерн, јас и Анчелоти во Реал Мадрид и Бенитез во Ливерпул. Мислам дека ако го поврзете сето ова во една работа, мислам дека Чаби Алонсо има добри предиспозиции да стане одличен тренер“.


Па еве, ако не знаете како му оди досега на Чаби, ѕирнете ја табелата во Бундеслигата и сите бројки, од дадени голови, примени голови, победи и порази.

https://www.youtube.com/shorts/dDoCACB_-1Q?feature=share