Спорт

Кинески двојник на Коби Брајант за две недели доби 500.000 следбеници 12.000 долари

Инфлуенсер во Кина кој личи на Коби Брајант реши да си го уреди имиџот и почна да се облека како покојната легенда на Лос Анџелес Лејкерс. Реакцијата од јавноста беше доста неочекувана

Ма Џингхуи (21) од југозападната провинција Јунан, ја зголеми неговата база на фанови на “Douyin” (кинескиот TikTok) порасна од неколку илјади на 600.000 поради неговата имитација на спортската ѕвезда.

Во неговите видеа, Ма го носи иконскиот дрес на Брајант со број 24, држи кошаркарска топка со едната рака, седи на бел ѕид, придружен со музика во позадина на песната, “See You Again”.

За нешто повеќе од 10 дена, тој заработи повеќе од 12.000 американски долари имитирајќи го Брајант во неговите стримови.

Кинески навивачи на Коби брајат објаснија зошто двојникот од Кина е толку популарен.

„Кога Ма се насмевнува, можам да го видам мојот идол Коби и многу ми недостига“, рече еден.

Додека „Само што го видов како седи овде, ме трогна до солзи“, рече друг.