Спорт

На Карло Анчелоти му се заканува 5 години затвор за измама од 2014-2015 година

Шпанското државно обвинителство го обвини тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти за наводна даночна измама вредна 1 милион евра

Шпанското државно обвинителство го обвинува италијанскиот тренер дека користел „збунувачки“ систем на компании за да сокрие делови од неговиот приход за време на неговиот прв ангажман во клубот од Ла Лига пред една деценија.

Поранешниот менаџер на Челзи и Милан е обвинет за две даночни измами, кои се казнуваат со затворска казна до четири години и девет месеци.

Обвинителите тврдат дека Анчелоти во споменатиот период ги пријавил само приходите што ги добивал од Реал Мадрид и не пријавил приходи од авторски права кои му припаѓале како тренер

Тие го обвинуваат дека наводно основал компании за да ја скрие својата дополнителна заработка.

Анчелоти беше тренер на Реал Мадрид од 2013 до 2015 година пред да се врати во клубот во 2021 година.

Тој е еден од најуспешните тренери во фудбалот, освојувајќи ги титулите во сите пет врвни европски лиги и исто така обезбеди четири триумфи во Лигата на шампионите, два со Милан и два со Реал Мадрид.