Спорт

Ненајдено почина најголемиот критчар на Новак Ѓоковиќ

За жал оваа недела добивме жални вести од Аустралиан Опен. Имено Мајк Диксон, кој стана изгради име фрлајќи критики кон Новак Ѓоковиќ.

За тие којшто не се запознаени, Мајк Диксон буквално го „отече“ Новак Ѓоковиќ поради тоа што одбиваше да се вакцинира. Диксон константно пишуваше негативни вести за српскиот тенисер. Честопати викајќи го тврдоглав, тврдејќи дека ќе нема никаков придонес во тенисот, Новак нема да бил запаметен од никого и дека никогаш нема да ги стигнел достигнувањата на Федерер и Надал поради тврдоглавост.

Дури кружат шпекулации дека гледачот којшто му довика на Ѓоковиќ да оди да се вакцинира бил токму Мајк Диксон

За жал, Мајк Диксон ненајдено колабираше на овогодишното Австралијан Опен и доктори не беа во можност да го спасат. На почетокот беше нејасно дали ке биде во ред Диксон или не, но неговата фамилија брзо се огласи на социјалните мрежи, потврдувајќи дека фатално завршила ситуацијата со репортерот што го додава на долгата листа починати личности кои „ненајдено“ колабирале а доста зачудувачки е што сите тие личности беа вакцинирани против ковид со адекватни бустер дози.

По дознавање на овие вести, Ѓоковиќ беше брз да одговори и да изрази сочувство на фамилијата