Спорт

Поразен од Дортмунд и оставен од тимскиот автобус во Германија

Килијан Мбапе не го напушти Сигнал Идуна Парк со соиграчите од ПСЖ, откако намерно или ненамерно беше заборавен во Дортмунд.

Никлас Фулкруг го постигна единствениот гол на натпреварот од Лигата на шампионите на Сигнал Идуна Парк каде што бундеслигашот ја извлече првата крв.

Откако постигна гол во неверојатната камбек победа над Атлетико Мадрид во претходното коло, германскиот напаѓач се појави во 36. минута, завршувајќи паметно по извонреден допир.

Џејдон Санчо имаше извонреден натпревар за Борусија Дортмунд, но Мбапе беше релативно тивок поради строгата одбрана на Дортмунд.

Францускиот репрезентативец навистина ја погоди стативата во второто полувреме, но немаше премногу голови во првиот натпревар.

Тој не излезе од стадионот со останатите соиграчи, кои со тренерот се упатија назад кон аеродромот.

Мбапе мораше да остане подолго време бидејќи беше избран за случаен тест за дрога, според Le Parisien.

Во согласност со протоколот на УЕФА, тој мораше да почека да се заврши задолжителниот тест, а потоа да се поврзе со соиграчите на аеродромот откако беше однесен со приватен превоз.

ПСЖ е сè уште добро во реваншот следната недела на Паркот на принцовите, а Мбапе е способен да биде разликата.