ПопуларноСпорт

Родителите на Коби Брајант ги продаваат неговите шампионски НБА прстени

Родителите на Коби Брајант се соочуваат со зголемени критики од навивачите на НБА кои се вознемирени што семејството ставило еден од шампионските прстени на покојниот Коби Брајант на аукција

Џо и Памела Брајант беа на удар на критики откако фановите забележаа дека првиот шампионски прстен на Коби е пуштен на продажба преку аукциската куќа “Goldin Auctions House”. Фотографијата споделена на Твитер на 17 март го прикажува првиот шампионски прстен на Коби во НБА, кој тој го освои во 2000 година, кој е продаден на аукциска понуда која завршува на 30 март.

Прстенот им беше подарен на Џо и Памела по првата од петте шампионски победи на Коби. Направен од 14-каратно злато со вкупно 40 дијаманти, прстенот собра 141.000 долари во понуди до 21 март.

„Добиен директно од семејството Брајант, овој прстен е вистински уникатен и можеме да потврдиме дека тоа е единствениот шампионски прстен што Коби некогаш му го дал на неговиот татко“, продолжи описот, истакнувајќи го писмото за автентичност од Памела што доаѓа со прстенот.

Обожавателите се противат на Џо и Памела затоа што продале високо ценета ставка која Коби лично им ја подарил.

„Срам за неговите родители“, додаде кажа еден обожавател.

Друг обожавател рече колку е „тажно“ да се видат родителите на Коби како продаваат артикал што покојната НБА ѕвезда „никогаш не би го продал“.

Ова не е прв пат родителите на Коби да се обидат да ги стават на аукција неговите лични предмети. „Во 2013 година, Брајант го реши спорот со Goldin Auctions поврзан со сувенири што неговите родители сакаа да ги продадат. Порамнувањето дозволило да бидат продадени помалку од 10% од предметите првично планирани за аукција“, според “CBS Sports”.