Спорт

Светска фудбалска ѕзезда стана отец!

Поранешниот напаѓач на Ливерпул и Бразил, Роберто Фирмино стана отец на евангелистичката црква што ја основал во Мацеио, Бразил, заедно со неговата сопруга Лариса Переира.

Според бразилскиот медиум Globo, преку Liverpool Echo, тоа се случило во неделата, на 30 јуни.

Во изјавата на социјалните мрежи, Фирмино и Переира рекоа: „Од нашата прва средба со Христос, желбата изгоре во нашите срца. Сакаме луѓето да ја почувствуваат оваа љубов што допре до нас. Сега имаме друга желба и одговорност: да станеме пастори во име на Бога“.

Ова не е прв пат Фирмино да сподели религиозна порака на социјалните мрежи. Тој се крсти во 2020 година, набргу по неговата сопруга.

Крштевањето се случи во базен во Ливерпул пред да ја отвори црквата Манах во Мацеио, следната година.

„Исус е љубов, нема објаснување. Само верувајте во него, само верувајте и почувствувајте го Светиот Дух“, рече тој за време на неговото крштевање.

Фирмино минатото лето го напушти Ливерпул по осум години минати во клубот. 31-годишниот фудбалер постигна 111 гола и додаде 75 асистенции во 362 натпревари за „црвените“.

За време на неговиот престој во „црвените“, тој ја освои Премиер лигата, Лигата на шампионите, Светското клупско првенство, Купот Карабао и ФА Купот меѓу неколку други големи трофеи.

Сепак, тој замина за да му се приклучи на Саудискиот про-лигаш Ал-Ахли пред 12 месеци, но не го достигна посакуваното ниво, откако постигна само девет голови и зграпчи седум асистенции во 34 натпревари.