Спорт

Синот на ЛеБрон Џејмс официјално доби дозвола да игра со татко му во НБА!

По неговиот срцев удар и процедурата за поправка на вродена срцева мана пред девет месеци, Брони Џејмс од “USC” доби медицински преглед за да биде драфтуван од панелот за фитнес за играње на НБА, изјавија извори за ЕSPN.

НБА планира да ги информира тимовите во понеделник дека тројцата лекари на панелот го процениле и одобриле Џејмс, велат изворите, дозволувајќи му целосно да учествува во кампот пред драфтот оваа недела – важен чекор за директорите можат да ја одредат неговата одржливост како талент во драфтот за 2024 година.

Изворите рекоа дека Брони Џејмс — синот на ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс — се очекува да учествува во 5-на-5 на тренинзи почнувајќи од вторник, што ќе им даде на раководителите на НБА одблизу до евалуираат Џејмс по разочарувачката прва сезона во “USC”.

Џејмс беше надвор од теренот неколку месеци по неговите проблеми со срцето, и тоа јасно ја намали неговата подготвеност да има влијание како бруцош на “USC”.

Тој имаше просек од 4,8 поени, 2,8 скока и 2,1 асистенции за 19,4 минути по натпревар. Џејмс се изјасни за јунскиот драфт додека ја одржува својата подобност за колеџ.

Брони Џејмс има рок до 29 мај да одлучи дали ќе остане во драфтот за 2024 година или ќе се врати на колеџ. Тој одлучи да го истражи трансфер пазарот доколку одлучи да игра втора година на колеџ.

Неговиот агент, извршниот директор на “Klutch Sports”, Рич Пол, изјави за ESPN во март: „Не ценам млад играч да влезе во лотарија колку што го ценат кога го ставам во вистинскиот тим во вистинската развојна ситуација“.

Колективниот договор на НБА и Националната асоцијација на кошаркари наложи речиси целосно учество во кампот за сите драфт таленти, иако лигата им дава на играчите опција да одбијат да играат во 5-на-5 тренинзите.

Леброн Џејмс веќе неколку пати има изјавено дека последна желба пред да се пензионира е да заигра во истиот НБА тим со својот син Брони.