Спорт

Тотално понижени Стеф Кари и Голден Стејт Вориорс во Бостон

Ноќеска беше поставен рекорд за најголемата резултатска разлика во историјата на НБА лигата!

Резултатот на полувреме беше 82 – 38 за Бостон. Разлика од 44 а воедно и најголемата разлика на полувреме во историјата на НБА.

Крајот од натпреварот не беше нешто многу подобар. Селтикс успееја да тепаат 140 – 88, или 52 разлика.

Ова единаесетте победа по ред за Бостон и е прв пат во историја екипа од НБА да тепа 3 пати со над 50 разлика во сезон

На крајот од натпреварот, Џејлен Браун изјави „Имаме премногу почит за Голден Стејт, но се чувствуваме како да е дојден нашиот ред“