Спорт

Шокирани обожавателите на шпанскиот фудбал: Ла Лига нема гол технологија?!

Во Недела во Мадрид се сретнаа Реал Мадрид и Барселона за еден од најголемите дерби натпревари во светот, Ел Класико

Натпреварот беше доста интересен со вкупно 5 голови. На крајот во продолженото време Џуд Белингам успеа да постигне гол за водство на Кралскиот клуб.

Како и секое Ел Класико, така и ова беше преплавено со контроверзии и сомнителни судски одлуки.

Имено, ЧИСТ гол не беше доделен за Барселона откако топката целосно ја помина гол линијата. А причина за тоа беше фактот што шпанската Ла Лига не користи гол технологија.

Бидејќи не постои гол технологијата, ќе мора да ја видите снимката сами за себе и да одлучите дали е гол или не. Ако не прашувате нас, топката ја помина линијата. Погледнете

За инцидентот се огласи и голманот на Барселона, Марк-Андре Тер Штеген: „Срамота е за фудбалскиот свет“ кажа тој.

„Нема технологија за гол линија, зошто? Има многу пари во оваа индустрија, но очигледно не за најважното“.

„Навистина е срамота“.

Откако заврши натпреварот, група на Барселона направи симулација за случајот и според нив топката целосно ја поминала гол линијата.