Спорт

Џа Морант Конечно Се Враќа Од Суспензија

Sвездата на Мемфис Гризлис беше казнет од 24 утакмици оваа сезона поради поседување на огнено оружје. Во Јуни, Морант беше фатен со пиштол во стрип клуб, а потоа повторно фатен на лајв стрим како пафта пиштол пак, по што Адам Силвер, директорот на НБА одлучи да го казни играчот цели 25 утакмици.

Морант по завршувањето на суспензијата изјави: “Дефинитивно беше тешко, многу тешки денови за мене. Но како што кажав, благодарен сум за целата поддршка што ја добив од моите најблиски, премногу ми помогна. Тие беа единстветното нешто на кое што можев да се потпрам во овие денови. Очигледно кошарката е нешто кое што го имам правено целиот живот, нешто кое што ми делува како терапија. Многу јасно штом ми го одземеш тоа, ке ми биде многу тешко”

Морант ја прифаќа кривицата но дека не му е баш криво за са све што се случи. “Се осеќам како да не сум завршен со учење на самиот себе и на нови работи. Дефинитивно разбирам зашто се случи тоа што се случи, Но како што кажав, неможам да кажам дека се каам дека доколку не се случеше, немаше да се подобрам како човек”

Следен натпревар на Мемфис е на домашен терен против Оклахома. Дали и колку ке игра sвездата на Мемфис останува да видиме.

Напишете коментар