Храна и Здравје

Ако имате над 50 години, оваа храна мора да ја вклучите во вашето мени

Нутритивните потреби се менуваат со возраста, па затоа е важно да внимавате да внесувате доволно одредени витамини и минерали како што стареете.

Насоките за исхрана за луѓе од 50 годишна возраст и повеќе препорачуваат јадење две до три парчиња зеленчук, една и пол до две парчиња овошје, околу 220 грама цели зрна, околу 145 грама протеини, три чаши млечни производи и пет до седум лажички здрави масла секој ден (како маслиново или масло од авокадо) според Др. Џесика Кординг која е нутриционист и диететичар

„Способноста на телото да го апсорбира витаминот Б12 се намалува со возраста, па се појавуваат симптоми како што се замор, лошо расположение, трнење во рацете и нозете и други невролошки симптоми“, вели др. Кординг.

Што се однесува до витаминот Д, Кординг вели дека дневниот препорачан внес на оваа хранлива материја се зголемува со возраста и важно е да се внесува доволно за да се одржат цврсти коските.

Најважната храна

Кординг вели дека сите постари од 50 години треба да јадат повеќе масни риби како лосос, туна, скуша или сардини. Таа вели дека мрсната риба е полна со хранливи материи. Тие вклучуваат протеини, здрави масти (рибата е добар извор на омега-3 масни киселини), витамин Б-12 и витамин Д.

Редовното јадење риба има корисен ефект врз срцето, мозокот и коските. Омега-3 масните киселини во рибата се поврзани со намален ризик од кардиоваскуларни болести, мозочен удар и деменција.

Иако рибата е полна со хранливи материи, Кординг вели дека има уште една храна од која посакува луѓето над 50 години да јадат повеќе. Тоа е тофу,

„Тофу е одличен извор на посно протеини кој е целосен протеин, што значи дека ги обезбедува сите девет есенцијални аминокиселини што треба да ги добиеме од храната, а исто така обезбедува и калциум“.