Храна и Здравје

(Видео) Експертот за долговечност секој ден ги јаде овие пет намирници

Лекарот и експерт за долговечност, д-р Марк Хајман, тврди дека побавно старее поради овие 5 намирници. Тој верува дека тие му помагаат да го зголеми животниот век и да го намали ризикот од хронични болести.

„Јас сум на прилично агресивен режим“, изјави претходно д-р Хајман за „Fortune“.

Овој 63-годишник со над 315.000 следбеници на ТикТок вели дека е биолошки 20 години помлад благодарение на неговата секојдневна рутина и навиките во исхраната. Неодамна објави книга „Young Forever: The Secrets to Living Your Longest, Healthiest Life“, која ја промовира идејата дека луѓето имаат одредена контрола врз брзината на стареење, а со тоа и врз квалитетот на нивните години.

Додека генетиката несомнено игра улога во тоа колку долго ќе живееме, вежбањето, исхраната, управувањето со стресот и социјализацијата се поврзани со квалитетно стареење и намален ризик од хронични состојби кои водат до рана смрт.

Ова се петте намирници кои д-р Хајман ги јаде секој ден за да живее подолго. „Накратко, оваа храна е лек“, смета тој.

Зеленчук од семејството зелки


Зеленчуците од семејството зелки како брокула, прокељ, кељ и зелка се богати со фитонутриенти, кои се клучни за намалување на воспалението и ризикот од рак. Тие исто така содржат магнезиум, фолати и растителни влакна кои помагаат во варењето. Д-р Хајман јаде шолја или две од овие зеленчуци секој ден.

Маслиново масло


Маслиновото масло е камен-темелник на медитеранската исхрана, а д-р Хајман му дава приоритет на екстра девственото маслиново масло. Содржи антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од хронични здравствени состојби и срцеви заболувања.

Маслиновото масло е исто така ефикасно во борбата против оксидативниот стрес, кој му штети на здравјето на мозокот и може да предизвика невродегенеративни болести.

@drmarkhyman

Do you eat any of these foods regularly? What’s something you want to incorporate into your diet more? If you want to learn about diet and longevity, check out my new book, Young Forever. It’s out now wherever books are sold.  YoungForeverBook.com #diet #longevity #nutrition #markhyman #youngforever #booktok

♬ original sound – Mark Hyman, M.D.

Јаткасти плодови


Јаткастите плодови, вклучувајќи ги индиските ореви, бадемите и оревите, се поврзани со намален ризик од дијабетес и подобрување на здравјето и животниот век. Тие се богати со влакна, што ги прави луѓето да се чувствуваат посити и да останат полни со енергија подолго време.

Бобинки


Бобинките содржат голем број на антиоксиданти и фитохемикалии. Исто така, тие ги одржуваат цревата здрави, се борат против воспалението и со тоа го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и други хронични состојби кои се опасни по живот.

Зелен чај


Иако чајот технички не е храна, сепак е клучен дел од денот на Хајман. Покрај тоа што создава смирувачко чувство, овој топол напиток може да го намали оксидативниот стрес. Зелениот чај содржи катехини – антиоксиданти кои можат да го заштитат мозокот од болести и да им помогнат на луѓето добро да стареат.