ПопуларноХрана и Здравје

Дали газираната вода е добра за здравјето?

Газирана вода или како што попопуларно се нарекува минерална, на многумина им е омилен летен пијалок, а тоа е вода со јаглерод диоксид за да се создаде чувство на меурчиња.

Неговата популарност лежи токму во освежителниот вкус и недостатокот на калории, што го прави поздрава алтернатива на слатките газирани пијалоци. Сепак, постои одредена загриженост за неговото влијание врз здравјето на забите и дигестивниот систем, предупредува американската нутриционистка Челзи Рае Буржоа, пишува Health.

Газирана вода е всушност кисел пијалок кој со текот на времето може да ја еродира забната глеѓ, особено ако се консумира прекумерно. Дополнително, поради содржината на јаглерод диоксид, може да почувствувате надуеност или гасови. Сепак, газираната вода може да биде вреден додаток за хидратација, особено ако е вклучена во добро балансирана исхрана

Предности на минерална вода

Иако е позната по својот освежителен вкус, газираната вода нуди и многу потенцијални здравствени придобивки кога е вклучена во добро балансирана исхрана.

Придонесува за хидратација на телото

Газираната вода е добра алтернатива на обичната вода, што за многумина е уште еден, „позабавен“ начин за задоволување на нивните дневни потреби за вода. Газираната вода е подеднакво хидратантна како и обичната вода.

Сепак, неговата карбонизација може да го подобри искуството за пиење за некои луѓе, што го прави повкусен за оние кои не се склони да пијат или уживаат во вода за пиење.

Запомнете, дехидрацијата често се поврзува со физички симптоми, како што се сува уста, жед, главоболки и замор.

Одржување на тежината

Соодветната хидратација е од суштинско значење за многу области од вашето здравје и игра клучна улога во управувањето со тежината. Пиењето газирана вода може да го поддржи губењето на тежината со зголемување на вкупниот внес на течности и нудејќи задоволувачки пијалок без калории и додаден шеќер. Покрај тоа, пиењето газирана вода може да помогне да се намали желбата за слатки пијалоци, како што се сок или газиран пијалок, што го олеснува одржувањето на вистинскиот пат со диета контролирана со калории. Понатаму, карбонизацијата може да создаде чувство на ситост, што може да помогне да се намали севкупниот внес на калории.

Ги ублажува симптомите на запек

Истражувањата покажаа дека недоволното внесување вода може да го зголеми ризикот од запек. Пиењето газирана вода може да помогне да се задоволат потребите за течност за да се одржи функционирањето на вашиот дигестивен тракт.

Сепак, функцијата на дебелото црево вклучува многу фактори на животниот стил, вклучително и редовно вежбање и исхрана, па ако тоа продолжи, вашиот лекар може да понуди насоки во врска со здравјето на вашиот дигестивен систем и правилното функционирање на цревата.

Ја подобрува способноста за голтање

Газирана вода може да ја подобри вашата способност за голтање. Истражувањата покажуваат дека газираната вода ја стимулира усната шуплина, што може да ја подобри вашата целокупна функција на голтање.

Потенцијални ризици од газирана вода

Многу од потенцијалните ризици од пиење газирана вода може да се намалат со умерено консумирање на овој пијалок заедно со други течности. Сепак, постојат неколку ризици што треба да се земат предвид.

Здравје на забите

Редовната газирана вода е кисела течност поради карбонизација. Истражувањата покажаа дека различни видови газирана вода може да имаат широк опсег на нивоа на pH. Газираната вода има pH вредност која се движи од 4,18-5,87 (на pH скала од 0-14) во зависност од брендот. Пониска pH вредност укажува на зголемување на киселоста. Пијалоците со pH ниво пониско од 5,5 имаат поголема веројатност негативно да влијаат на здравјето на забите, бидејќи ова ниво е идентификувано како ризик за деминерализација на глеѓта. Пиењето газирани пијалоци може да предизвика ерозија на забите, зголемувајќи го ризикот од расипување на забите и друга чувствителност на забите, затоа побарајте совет од вашиот стоматолог.

Скриени засладувачи

Газираната вода може да биде добра алтернатива за оние кои не сакаат да пијат обична вода, но некои брендови додаваат разни засладувачи за да го подобрат вкусот. Иако вештачките засладувачи обично добро се поднесуваат кога се консумираат во умерени количини, некои студии покажуваат дека тие можат да имаат негативни здравствени ефекти кога се консумираат во големи количини. Тие можат да влијаат на вашиот цревен микробиом, цревната апсорпција на хранливи материи, па дури и на анатомијата на вашиот гастроинтестинален (ГИ) тракт.

Варење

Газирана вода може да предизвика гасови и надуеност кај некои луѓе, особено ако се консумира во големи количини или брзо. Оние кои доживуваат непријатност додека пијат газирана вода можеби ќе треба да се префрлат на обична вода за да избегнат непријатност. Меурчиња и карбонизација на газирана вода, исто така, може да придонесат за рефлукс на киселина или горушица. Луѓето со историја на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) можеби ќе треба да избегнуваат газирана вода за да избегнат варење. Затоа разговарајте за здравјето на цревата со вашиот лекар и следете ја вашата толеранција.