Храна и Здравје

Едноставни и здрави мафини за вашите деца!

Овој рецепт за мафини не само што може да биде и во блага и во солена варијанта, туку е и преедноставно за подготвување.

Состојки:

 • 300 грама брашно
 • 50 грама шекер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • Половина лажичка сол
 • 150ml млеко
 • Пола шоља масло од авокадо
 • 1 јајце

Блага Варијанта

 • Џем од кики-рики (по 1 лажичка за секој мафин)
 • Џем од јагоди (по 1 лажичка за секој мафин)

Солена Варијанта

 • Рендана тиква (по 1 лажичка за секој мафин)
 • Рендан кашкавал (по 1 лажичка за секој мафин)

Подготовка

 1. Загрејта ја рерната на 190 степени и наредете калап за мафини со хартивчињата за мафините
 2. Во поголем сад, помешајте го брашното, шекерот, сода бикарбона и солта
 3. Во друг поголем сад, помешајте го млекото, јогуртот, маслото и јајцата
 4. Помешајте ги двете смеси со дрвена лажица или гумена спатула и мешајте се додека не се соединат. Не мешајте премногу!
 5. Поделете ја подеднакво смесата во калапот, додадете си ја благата или солената варијанта од горе. Искористете нож, чечкалица или мала лажичка за да ги соедините состојките.
 6. Печете ги мафините 20-22 минути или се додека мафините не добијат златеникава боја или па прободете ги мафините со чечкалица и ако искочи чечкалицата, готови се!

Се што останува после тоа е да уживате во мафините со вашите деца и да не мислите што да се спрема за доручек веднаш штом се разбудите!