Храна и Здравје

Солени мафини за 20 минути

Денот нека ви започне со супер деликатес за кој треба само да измешате неколку состојки, да ги ставите во калап за мафини и да ги испечете

Потребни состојки:

  • 1 шоља обично бело брашно (300 мл)
  • 1 шоља пченкарно брашно
  • 3 јајца
  • Пециво
  • 250 мл јогурт
  • 150 мл зејтин
  • 100 гр сувомеснато по ваш избор
  • 100 гр сирење или кашкавал

По ваш избор може да додадете и маслинки или други намирници

Подготовка

Се се меша заедно во едне сад со маталка. Се става смесата во подмачкан плех за мафини и се пече на 200 степени околу 20 минути. Штом се испече се оставаат мафините да се изладат и подоцна се спремни за сервирање.

Уживајте!