Технологија

Технологија

„Google“ е блиску до својата најголема аквизиција досега: Еве за кој стартап станува збор

Сопственикот на Google, “Alphabet“, моментално води напредни преговори за купување на брзорастечкиот стартап за сајбер-безбедност “Wiz” за околу 23 милијарди

Прочитај повеќе
Технологија

Оделото од  филмот „Dune“ ги инспирираше научниците: Дизајнираа вселенски костум што ја претвора урината во вода за пиење

Астронаутите моментално имаат само еден литар вода во нивните заштитни одела, што е недоволно за подолги лунарни експедиции Инспирирани од

Прочитај повеќе
Технологија

Жена на која во Америка и беше трансплантиран бубрег на свиња почина

Лиса Писано, првата личност која добила механичка срцева пумпа и генетски конструиран свински бубрег, починала во неделата, соопшти здравствената болница

Прочитај повеќе
БизнисТехнологија

Објавен просечен коефициент на интелигенција за секоја земја, еве како рангираме

Се чини дека просечниот коефициент на интелигенција е генерално повисок во Источна Азија Просечните резултати на коефициентот на интелигенција за

Прочитај повеќе
ПопуларноТехнологија

Технолошкиот пророк кој ја предвиде ерата на паметните телефони, дава неколку вознемирувачки предвидувања за следните години: „Мртвите ќе оживеат“

По 2029 година, луѓето ќе почнат да се интегрираат со машините. Мртвите ќе се вратат прво како симулации, а потоа

Прочитај повеќе