ПопуларноСпорт

(ВИДЕО) Меси во ретко издание! Се дере на камерата откако мораше да паузира од игра!

Откако пристигна минатото лето, Лионел Меси убаво се смести во САД. Не пропушти никаков удар со настапите за Интер Мајами во МЛС. Само оваа сезона Аргентинецот има 23 голови на само 11 натпревари.

По неколку сезони нагоре и надолу во Парис, тој се врати во своите најдобри денови во Флорида.

Сепак, не беше сè едноставно, и има некои аспекти од фудбалот во САД на кои тој не се приспособи веднаш. Тоа беше целосно прикажано за време на натпреварот на Интер Мајами против ФК Монтреал во саботата вечерта, кога Меси беше жртва на едно од најбизарните правила во лигата.

Правилото важи за повредени играчи во текот на натпреварот

Имено, во Европа, штом играчот ќе добие третман за повреда, тој мора да го напушти теренот и да чека на страничната линија да помине 30 секунди од времето за игра пред да им биде дозволено да се вратат на натпреварот.

Меѓутоа, работите се многу поинакви во САД, а Меси тоа го дозна во првото полувреме против Монтреал. Разликата е во тоа што во САД откако играч ке добие третман треба да чека дополнителни две минути надвор од теренот.

Откако падна повреден непосредно пред полувремето, поранешната ѕвезда на ПСЖ беше изнесена од теренот за да добие третман. За жал, наместо да се врати да игра само 30 секунди подоцна, правилата на МЛС му наложија да чека две минути на теренот пред да му биде дозволено повторно да влезе во игра. Официјалните правила се како што следува:

„Доколку играч со сомнителна повреда остане на земја повеќе од 15 секунди, судијата ќе ја прекине играта и ќе дозволи лекарската екипа на теренот за да го оцени играчот. Кога е безбедно, играчот ќе биде отстранет од теренот и ќе остане надвор од теренот минимум две минути за понатамошна проценка и третман“.

Меси во својот испад кон камерата го критикуваше правилото на МЛС и рече дека со тоа фудбалот во САД му оди лошо. Тој потоа одмавна со главата кон камерата додека чекаше сигнал да се врати на натпреварот.

Не често го гледате поранешниот играч на Барселона видно фрустриран, но беше 43-та минута и неговата екипа заостануваше со 2-0 од Монтреал.