Спорт

Чаби Алонсо и Баер Леверкузен го срушија рекордот за најдолга низа натпревари без пораз

Ремито 2-2 на Баер Леверкузен против Рома во Лига Европа во четвртокот навечер значи дека германската екипа има 49 натпревари без пораз и го собори рекордот за најдолга серија без пораз од европски клуб од воведувањето на клупските натпреварувања на УЕФА во 1955 година.

Леверкузен водеше против Рома со два гола разлика по воведниот судир, но се чинеше дека ќе го загуби првиот натпревар сезонава откако двата пенали од Леандро Паредес го доведоа италијанскиот клуб во предност.

Меѓутоа, автоголот на Џанлука Манчини во 82. минута и израмнувањето на Јосип Станишиќ во 97. минута го обезбедија Леверкузен да се пласира во финалето на Лига Европа по вкупните 4-2.

Голот на Станишиќ, пак, беше 17-ти за Леверкузен постигнат во судиското продолжение оваа сезона.

Играчот од средниот ред на Леверкузен, Гранит Џака, изјави за ТНТ Спортс: “„”Ова е фудбал. Тоа е убавиот дел од фудбалот. За менталитетот што го покажавме повторно денеска против голема екипа да се вратиме вака и да поминеме во финалето. Денес сме повеќе од среќни.”

„Се гледа желбата на тимот, не сакавме да забавиме. Сакавме да го постигнеме следниот гол за да продолжиме непоразени, сега 49 пати. Ние сме горди на тоа.”

Серијата без пораз, која е во сите натпреварувања и започна со победа од 8-0 над ФК Теутонија Отенсен во Купот на Германија на 12 август, ја надмина границата на португалскиот клуб Бенфика од 48 последователни натпревари без пораз од декември 1963 до февруари 1965 година.

Тој тим на Бенфика беше предводен од Еузебио и тие ја освоија португалската лига и купот во текот на нивната непобедлива серија.