Спорт

Започна НБА плејофот за 2024та година!

По плејинот, конечно се заклучија сите тимови за овогодинешниот плејоф а првиот ден од плејофот почна со 4 натпревари

Натпреварите кои го отворија плејофот беа Кливленд – Орландо; Минесота – Голден Стејт; Нујорк – Филаделфија и Денвер Лос Анџелес

Највеќе поени во првиот натпревар имаше Донован Мичел, а веднаш по него беше првиот пик од драфтот во 2022 година, Паоло Банкеро. Кливленд успеа да одбрани домашниот терен со тоа што ги победи сите четири четвртини а со тоа и натпреварот со резултат од 97-83.

Вториот натпревар помеѓу Минесота и Феникс Санс беше воедно и дуел помеѓу Ентони Едвардс и Кевин Дурант. На крајот Едвардс заврши со 33 поени, додека Дурант заврши со 31. На крајот Минесота успеа да дојде до победата со резултат од 120-95.

Њујорк успеја да ја отвори сезоната. Никс, предводени од Брансон дојдоа до победа против Филаделфија со резултат од 111-104. Ембид сд жалеше на повреда пред крајот на првото полувреме мо успеа да го доигра натѓреварот.

Последниот натпревар го победи Денвер предводен од Никола Јокиќ кој постигна 32 поени, 14 скока и 5 асистенции. Ентони Дејвис исто така имаше 32 додека Леброн Џејмс заврши со 27. Но сепак тоа нес беше доволно за победа на Лејкерси кои загубија со резултат 114 – 103.